I po pětašedesáti letech GUMOTEX stále chrání. Výrobky Rescue Systems využívá armáda, hasiči i záchranáři

Když v roce 1950 opouštěly závod v Břeclavi první zásilky ochranných oděvů ušitých z opryžovaného textilu, nikdo by si zřejmě netroufl odhadovat budoucnost podniku v roce 2016. GUMOTEX od té doby prošel bouřlivým vývojem, důležité hodnoty však zůstaly. Důraz na moderní technologie, inovace a kvalitní provedení, ale i myšlenka, že produkty firmy by měly hlavně chránit lidské zdraví a přispívat k pohodlí a bezpečí zákazníků.

Posuňme se ale dál. Od padesátých let minulého století GUMOTEX, akciová společnost, postupně rozšiřovala svůj záběr o další výrobky z pogumovaného textilu a jiných materiálů. Ať už šlo o nafukovací čluny, lehátka nebo třeba předměty z polyuretanových pěn, zákazníci na nich vždy oceňovali jejich kvalitu a spolehlivost. Za více než 65 let své existence se proto GUMOTEX úspěšně etabloval jak na domácím trhu s gumárenskými produkty a technickými pěnami, tak i globálně.

Dnes vyváží společnost téměř dvě třetiny výrobků z šesti produktových skupin do více než 30 zemí celého světa. Ve valné většině případů pak na náročné trhy Evropské unie. A i když výrobě dominují zakázky pro automobilové a nábytkářské odvětví, GUMOTEX důvěrně znají třeba i vodáci nebo příslušníci složek záchranných systémů. Neoddělitelnou součástí portfolia firmy je totiž i výrobková skupina GUMOTEX Rescue Systems.

Nenechají vás ve štychu

Filozofie stojící za GUMOTEX Rescue Systems by se přitom dala jednoduše shrnout starým příslovím, které praví, že v nouzi poznáš přítele. Výrobky z této produktové řady najdou uplatnění při různých druzích krizových situací, kdy je třeba pracovat rychle a precizně a kdy uživatelé vyžadují od svého vybavení prvotřídní kvalitu. Ve hře je hodně – lidské životy, zdraví nebo majetek. GUMOTEX jim při jejich ochraně pomáhá již více než 20 let.

Zpočátku přicházely záchranné složky s produkty od GUMOTEXu do kontaktu pod hlavičkou zahraničních partnerů. Od roku 2008 však firma působí v tomto segmentu pod vlastní značkou GUMOTEX Rescue Systems, která od té doby stihla zazářit i na mnoha mezinárodních konferencích a veletrzích. Mezi nejznámější patří v Německu pořádaný veletrh Interschutz, armádní veletrh Eurosatory ve Francii anebo veletrh Intersec v Dubaji.

Ostřílení, univerzální profesionálové

Důležitější než úspěchy z exhibic je však fakt, že si vybavení GUMOTEX Rescue Systems vysloužilo ostruhy přímo v praxi. Za jeho mnohaletou oblibou u záchranných týmů stojí i šíře a komplexnost nabídky, která umožňuje nasazení jednotlivých produktů při událostech sahajících od povodní přes chemické havárie až po humanitární krize nebo válečné konflikty.

Jaké jsou možnosti GUMOTEX Rescue Systems ilustruje asi nejlépe řada nafukovacích záchranných stanů. Ta zahrnuje jak velmi praktické menší i větší vzájemně kombinovatelné přístřešky, tak velkokapacitní modulární haly. Ať už tedy potřebujete mít do pár minut od vystoupení ze zásahového vozidla vytvořenou ochranu proti špatnému počasí, rychle postavenou polní nemocnici, ubytovací kapacity nebo garáž pro vaši techniku, nenechají vás na holičkách. GUMOTEX při jejich výrobě používá nejmodernější technologie lepených či vysokofrekvenčně svařovaných konstrukcí, což přispívá k jejich flexibilitě a odolnosti. Využitelnost stanů dál rozšiřuje možnost uzpůsobení požadavkům zákazníka – prostřednictvím vnitřních vložek, variacemi oken až po příslušenství. Samozřejmostí je vždy snadná manipulace.

Pro povodně i chemické hrozby

I pro případy, kdy se přivalí velká voda, byste jen těžko hledali lepšího pomocníka než GUMOTEX Rescue Systems. V takové situaci přijde kromě stanů vhod i další výbava, například v podobě protipovodňových zábran. Při bleskových povodních se osvědčí válcové zábrany, jež do boje proti rozbouřenému živlu nasazují živel stejný. Tedy vodu, kterou se plní. Oproti pytlům s pískem se s nimi mnohem snáze zachází a zábranu zvládnou postavit i dva lidé. Pokud se k vám ale žene rovnou biblická záplava, je čas nasadit vysoce stabilní zábrany s ocelovou konstrukcí. Dokážou navýšit již existující hráze či břehy řek a přitom se snadno spojují i rozebírají, což umožňuje jejich další použití. Záchranářům přímo v akci poté pomůžou nafukovací čluny s motorem ukrytým pod konstrukcí tak, aby neohrožoval tonoucího a umožnil snadnou manévrovatelnost i v městském terénu. Nepostradatelné jsou v situacích, kdy jde do tuhého, i plovoucí záchranné lávky, nepromokavé vaky nebo suché obleky Northern Diver, které GUMOTEX dováží z Velké Británie.

A teď si představte, že se ve vaší blízkosti rozezní siréna. Rádio hlásí havárii v nedaleké chemičce a nebezpečné látky unikají do okolí. Nic příjemného. V takovém případě je klíčová rychlost a právě tu GUMOTEX Rescue Systems záchranářům poskytne. Během několika chvil dorazí tým oděný ve speciálních ochranných oblecích. Postavit dekontaminační sprchy včetně bazénů a zásobníků na vodu zvládne během několika málo minut. Ostřikovací hlavice, rozvody, to vše je ve stanech nainstalováno i ve vyfouknutém stavu. Po naplnění vzduchem proto stačí stan jen napojit na vodu a boj s chemickou hrozbou může začít.

Zabydlely se nejen v Česku, ale i ve světě  

Jen málokdo má na své vybavení tak nekompromisní nároky jako záchranné složky. Musí být praktické, obstát v extrémních podmínkách, vydržet obrovskou zátěž a za všech okolností na něj musí být stoprocentní spoleh. Přičtěte k tomu požadavek, aby se se všemi produkty snadno, intuitivně a hlavně rychle zacházelo. Spolu s maximální flexibilitou, která umožní nasazení i v dopředu těžko odhadnutelných scénářích, to dává dohromady koktejl vlastností, jenž jen málokterá společnost dokáže uspokojivě namíchat. A na horší než perfektní výsledek se na tomto hřišti nehraje.

O tom, že GUMOTEX Rescue Systems kope i přes výše zmíněné nároky první ligu, svědčí jak neustále rostoucí zájem záchranných složek ze zahraničí, tak i prestižní zakázky na domácí půdě. S nafukovacími stany, dekontaminačními sprchami a čluny této produktové řady mají zkušenosti záchranáři, hasičské a policejní sbory, armádní jednotky nebo členové Červeného kříže z celého světa. Do akce se dostaly nejen v České republice a u našich bezprostředních sousedů, ale též na obou částech amerického kontinentu, v jihovýchodní Asii nebo v Africe.

Hlavním cílem GUMOTEXU přitom je, aby tyto pomůcky bezchybně plnily svou funkci a přesně odpovídaly nejen potřebám uživatelů, ale i přísným standardům jednotlivých týmů. Na jejich vývoji proto spolupracuje přímo s nimi. A výsledkem podobné kooperace jsou mimo jiné i produkty, které firma dodává Armádě České republiky.

Nezaleknou se ani bojového nasazení

Zakázky pro Armádu přitom vždy patří k jedněm z nejnáročnějších, ať už z hlediska bezpečnostních požadavků či prostých nároků na dokumentaci.

Označení vlajková loď si v tomto případě bezesporu zaslouží modulární velkokapacitní hala MHHF-1A, a to nejen kvůli svým úctyhodným rozměrům s šířkou 8,3 a délkou 12,5 metrů. I přes otesánkovské proporce se nejedná o žádný neohrabaný kus. Práci s halou usnadňuje rozdělení do tří samostatných nafukovacích modulů. Jejich propojení je otázkou chvilky. Díky štědré nabídce prostoru poté poslouží mnoha účelům. Využít ji lze například jako polní nemocnici nebo jídelnu. Přes 3 metry širokými a téměř 4 metry vysokými vraty do ní navíc snadno vjede i větší technika, a může tak najít uplatnění jako servisní středisko. K zavěšení potřebných přístrojů využijete oka zabudovaná přímo do konstrukce haly.    

Inovátoři z GUMOTEXu nezapomněli ani na komfort vojáků. Izolační vložka a rukávy pro připojení vytápění, klimatizace, případně natažení potřebné kabeláže umožní, že uvnitř bude příjemně, i když venku panuje sibiřských -40°C nebo tropických +60°C.

Promění se podle potřeb

Variabilitu haly navíc dál rozšiřuje propojení s armádním stanem skrývajícím se pod označením HF – 46A. Zázemí o rozměrech 44 metrů čtverečních se podle potřeb promění ve velín, ubytovnu nebo polní nemocnici. Stejně jako modulární halu lze navíc i tento stan dovybavit rozsáhlým příslušenstvím, jako je sluneční clona, vnitřní izolační vložka, vyrovnávací podlaha nebo rozvod elektřiny. K jeho výrobě jsou použity kvalitní nehořlavé materiály.

 

Novinku mezi produkty vyvinutými přímo pro armádní použití a zároveň „drobečka“ ve srovnání s předchozími dvěma představuje nafukovací stan GTX – 09A. S váhou pouhých 65 kilogramů jde o ideálního společníka pro jednotky v bojových vozidlech. S těmi jej snadno spojí v jeden celek propojovací límec. Navíc lze tyto stany řetězit za sebe a vytvořit si tak nocležiště či sklad materiálu.

Oba tyto produkty byly vyrobeny tak, aby splňovaly i ty nejpřísnější standardy armád. Jsou zavedeny jako armádní prostředek NATO a mají své čísla NSN (NSN 0148340000824 a NSN8340160069496).

 

Zvláštní přání? Ani nafukovací tank není problém

  • Nemysleli jste si, že v jedné větě někdy uvidíte pohromadě slova nafukovací a tank? Tak to pro vás máme překvapení. GUMOTEX vyrobil pro Vojenský výzkumný ústav maketu skutečného tanku T-72 v měřítku jedna k jedné už v roce 2004. Jedinou nenafukovací částí byla hlaveň děla.
  • Možná se nejedná o běžnou zakázku, rozhodně ale dokazuje, že pro GUMOTEX je jediným omezením přání zákazníka. Mantru společnosti představuje zásada nebát se postavit novým výzvám a naslouchat partnerům. Pokud chtějí vyvinout nový produkt, vždy budou hledat společnou cestu. Společnost své kapacity nabízí také pro výrobu OEM výrobků nebo polotovarů, které mohou být součástí komplexního řešení zákazníka.

Nafukovaci tank

Fotogalerie

  • Nafukovaci stan GTX 09A
  • nafukovaci tank

Jazyk: CZ